Tradicionalnom igrom i pjesmom završeni “Vidovdanski dani Knešpolja”
Nastupom pjevačkih i folklornih grupa večeras su u Etno domaćnstvu u Knežici završeni „Vidovdanski dani Knešpolja“, manifestacija koju već dugi niz godina organizuje Kulturno-umjetničko društvo „Knešpolje“.
Završni kulturni događaj manifestacije, koju već dvije decenije organizuje KUD „Knešpolje“, i ove godine je imao međunarodni karakter, a pored domaćina nastupili su i folklorni ansambli iz Srbije, Makedonije, Latvije i Kolumbije.
Predsjednik Kulturno-umjetničkog društva „Knešpolje“, Danijela Režak, rekla je da je manifestacija i ove godine uspješno realizovana i da je cilj očuvanje tradicije i kulturnog nasljeđa.
“ Uključili smo se u akciju prikupljanja pomoći za djecu sa Kosova i Metohije koju organizuje Srbsko sabranje “Baštionik”, pod nazivom “Pismo sa Kosova i Metohije”. Zahvaljujemo se opštini Kozarska Dubica, Centru za informisanje i kulturu, Specijalnoj bolnici “Mlječanica”, Vdovod a.d., Komunalac a.d. , našim sugrađanima Tubić Milošu i Babić Željku i drugim učesnicima koji su učestvovali u organizaciji manifestacije”, izjavila je Režak.
Godinama ovu manifestaciju prati Senka Jujić ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, koja se i ovog puta družila sa Knežopoljcima.
Jujićeva se zahvalila članovima KUD-a „Knešpolje“ na istrajnosti i entuzijazmu, jer kako kaže, oni svojim radom čuvaju od zaborava tradiciju, običaje i kulturu potkozarskog kraja.
Manifestaciju u Knežici večeras su pratili i narodni poslanici Bobana Marelj i Dragan Brdar, te zamjenik načelnika Marko Tankosić.
„Ovo je jedna lijepa manifestacija koja njeguje našu tradiciju, običaje i identitet. Ovdje danas imamo predstavnike iz Srbije, Makedonije i drugih zemalja, tako da mi je zadovoljstvo prisustvovati ovom događaju. Opština Kozarska Dubica će uvijek podržavati ove manifestacije, ne samo kada su u pitanju “Vidovdanski dani Knešpolja”, već i sve ostale manifestacije. Ono što smo u razgovoru sa ovim društvom definisali jeste problem da trenutno ne postoji aktivna folklorna grupa za djecu. Mi ćemo dati svoj doprinos, zajedno sa narodnim poslanicima, da od septembra ova djeca mogu imati svoju folklornu sekciju, jer je važno da naša djeca kroz folklor njeguju tradiciju i običaje“, rekao je Tankosić.
Mnogobrojna publika je i ovog puta svojim prisustvom podržala rad KUD-a “Knešpolje”, ali je i uživala u tradicionalnoj igri i pjesmi, što je doprinijelo još ljepšoj atmosferi.
V.Š.


























