AKCIONI PLAN PREVENCIJE MALOLJETNIČKOG PRESTUPNIŠTVA
U okviru projekta „Zaštita djece izložene riziku i djece u kontaktu sa pravosudnim sistemom u BiH“ Udruženje građana „Zdravo da ste“ iz Banjaluke u saradnji sa Opštinom Kozarska Dubica juče je organizovalo okrugli sto na kojem je predstavljen „Akcioni plan prevencije maloljetničkog prestupništva i primjene alternativnih mjera u opštini Kozarska Dubica za 2012. i 2013.godinu“.
Okrugli sto je održan u hotelu Cepter, a u radu skupa učestvovali su predstavnici Centra za socijalni rad,dubičkih osnovnih i srednje škole,Policijske stanice, nevladinih organizacija,Centra za mentalno zdravlje i lokalnih medija.
Akcioni plan prevencije maloljetničkog prestupništva i širu primjenu alternativnih mjera u Kozarskoj Dubici učesnicima skupa predstavili su Ljuban Krnjajić predsjednik Opštinske radne grupe i Tanja Boromisa projekt menadžer u Udruženju građana „Zdravo da ste“.
Boromisa je kazala da maloljetnička delinkvencija postoji, ali i da ima prostora za reagovanje,te istakla da se na prevenciji mora raditi sistemski.
„Ne možemo sve prepustiti školama ili porodicama. Moramo svi da se uključimo i preuzmemo svoje uloge i odgovornost.Djelovanje mora da bude usmjereno na osnaživanje škole kao institucije u cilju vraćanja njene vaspitne uloge , ali isto tako mora da se porodici omogući da svojoj djeci ponudi drugačije vidove ponašanja“, istakla je Boromisa.
Skupština opštine Kozarska Dubica je ovaj dokument usvojila u novembru prošle godine .
Preventivni programi se realizuju u dubičkim školama ,a u Policijskoj stanici Kozarska Dubica već mjesec dana u funkciji je prostorija za rad sa maloljetnicima , bilo da su žrtve ili neposredni izvršioci krivičnog djela.
