AKTIVNOSTI STANOVNIKA SELA ŠEVARLIJE
Mještani Ševarlija, dubičkog sela u sastavu Mjesne zajednice Pounje su vlastitim primjerom pokazali da se dobrom voljom i zajedničkim radom može postići mnogo.Mladi su ti koji su inicirali, a stariji su podržali akciju uređenja seoskih puteva koji vode do mjesnih grobalja.
U ovom selu ih imaju dva i do njih vode putevi iz više pravaca.
Dugo godina neodržavani, postali su problem koji su oktobra prošle godine mještani odlučili da riješe, krenuli su sa akcijom i do danas uklonili živicu uz puteve u dužini većoj od sedam kilometara i pri tom pripremili oko 50 prostornih metara drveta za ogrijev. Prodajom ovog drveta podmiriće nastale troškove, dok će preostali dio iskoristiti za druge aktivnosti.
Osim puteva koji vode do mjesnih grobalja , mještani Ševarlija su proteklog vikenda uredili igralište nekadašnjeg Fudbalskog kluba „Pounje“ ,a želja im je da u dogledno vrijeme uz podršku lokalnih vlastu na ovom igralištu ,koje je proteklih 25 godina zarastalo u korov i šipražje, urede sportske terene za mali fudbal,košarku i odbojku.Sa 54 domaćinstva i nešto više od 150 žitelja, većinom starije životne dobi, Ševarlije dijele sudbinu mnogih drugih sela, koja mladi ljudi svojom voljom ili najčešće silom prilika napuštaju u potrazi za poslom.
Oni koji su se opredijelili za ostanak na djedovini žive uglavnom od poljoprivrede i ne posustaju , već uz podršku starijih i lokalnih vlasti čine sve kako bi poboljšali kvalitet života u svojoj sredini.
