CENTRALNA MANIFESTACIJA U KOZARSKOJ DUBICI

sastanak 18 septembarKozarska Dubica će ove godine biti domaćin centralne manifestacije obilježavanja „Odbrane zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije“, potvrdio je potpredsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova u Vladi Republike Srpske i pomoćnik Ministra rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović.

Na sastanku Pododbora za obilježavanje ovog događaja održanog danas u našoj opštini potvrđen je program centralne manifestacije koja će u Kozarskoj Dubici biti održana u nedjelju, 18.septembra.
Obilježavanje 16.godišnjice „Odbrane zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije“ počinje u 9 časova arhijerejskom liturgijom u Spomen-hramu Svete Petke, nastavlja se u 10 časova i 30 minuta kod Spomen-krsta parastosom poginulim borcima Odbrambeno-otadžinskog rata, a potom polaganjem cvijeća, obraćanjem zvaničnika, te umjetničkim programom, rekao je Milunović.
Septembar 1995.godine ostaće u neizbrisivom sjećanju svih Dubičana i stanovnika Kostajnice,Novog Grada i Gradiške, opština koje su uz velike ljudske žrtve i materijalnu štetu 18. i 19.septembra izdržale najžešći udar hrvatskih oružanih snaga, naglasio je načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz.
O značaju septembarskih događaja, kada se branila i odbranila otadžbina, govori i činjenica da ih je Vlada RS uvrstila u datume od republičkog značaja, istakao je Jauz, te pozvao Dubičane i građane susjednih opština da prisustvuju centralnoj manifestaciji obilježavanja „Odbrane zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije“,koja će u Kozarskoj Dubici biti održana 18.septembra.
Septembarskih dana `95.godine u Novom Gradu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici , ubijeno je 107 ljudi, žena i djece, ranjeno je oko 150 lica, dok se materijalna šteta procjenjuje na oko 700 miliona maraka.