Djeca sa KiM obišli RTV KD i prisustvovali video-projekciji u Domu kulture
Mališani sa Kosova i Metohije, koji su prije nekoliko dana stigli u Kozarsku Dubicu i Kostajnicu u okviru projekta “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske” i koji su već prepuni pozitivnih utisaka iz naše zemlje, danas su posjetili Radio-Televiziju Kozarska Dubica.
Imali su priliku da saznaju kako se proizvodi radijski i televizijski program, te da se probaju u ulozi spikera i voditelja. Bila im je ovo prva posjeta medijskoj kući, jer nikada ranije nisu bili u prilici da posmatraju kako se montira program ili emituje uživo, te je mnogo mališana navelo da bi voljeli kad budu stariji, upravo da se bave novinarstvom. Nakon obilaska lokalnog medija, posjetili su Dom kulture i prisustvovali video – projekciji, koja je takođe za mnoge od njih, bila prva posjeta bioskopu.
Nastavnik Stefan Stolić iz sela Klokot opštine Vitina, koji je doputovao u pratnji djece od trećeg do osmog razreda osnovne škole, rekao je da je djeci veliko zadovoljstvo boraviti u radio stanici i na televiziji, jer u kraju iz koga dolaze, to nisu u prilici.
“Do sada su boravili na rijeci Uni, obišli najzanimljivije dijelove Dubice i Kostajnice, a još nam je sutra preostalo da posjetimo Banja Luku i Vladu RS”, izjavio je Stolić i dodao da se djeca nadaju da će i naredne godine boraviti u Republici Srpskoj.
Direktor Centra za informisanje i kulturu Dijana Kondić izjavila je da je veliko zadovoljstvo ugostiti djecu sa KiM koja već nekoliko dana borave u Kozarskoj Dubici i vidjeti da nakon obilaska lokalnog medija, nose pozitivne i prijatne utiske.
“Objasnili smo im kako izgleda proizvodnja programa u elektronskim medijima, imali su priliku da budu iza kamere i mikrofona, te se nadam da će neki od njih možda i razviti ljubav prema novinarskoj profesiji”, izjavila je Kondićeva.
“Zajedno sa načelnikom opštine Igorom Savkovićem već nekoliko dana nastojimo da budemo dobri domaćini i nadam se da će njihov boravak u RS iznjedriti buduća čvrsta i dugotrajna prijateljstva”, dodala je Kondićeva.
Posjeta Centru za informisanje i kulturu u Kozarskoj Dubici samo je dio sadržajnog boravka mališana sa Kosmeta u Srpskoj, koji borave u porodicama kod svojih vršnjaka do 26. juna. U pratnji mališana danas je bila i šef Kabineta načelnika Kozarske Dubice Irena Knežević.
Kozarska Dubica jedna je od 20 lokalnih zajednica u Srpskoj u kojoj borave mališani sa Kosmeta, a Dubičani se kao i prošle godine trude, da se kućama vrate prepuni pozitivnih utisaka i lijepih uspomena.
M.D.














