DRUŽENJE U SJEVEROVCIMA
Većina ovih ljudi odselila je u inostranstvo ili okolne gradove prije nekoliko decenija i ovakav vid okupljanja im znači mnogo, kako bi se sreli svi na jednom mjestu.
Druženje je kao i svake godine započelo u crkvi cara Konstantina i carice Jelen u Bijakovcu.
Mile Zeljić predsjednik „Prosvjete“ je naglasi da im je cilj da sve ljude koji su rođeni na ovim prostorima okupe na jednom mjestu i da je ovakvo druženje tradicija, obzirom da se organizuje već šest godine.„Želimo da se kroz druženje i takmičenje u starim tradicionalnim igrama koje smo igrali kao djeca, kao što su piruzanje, bacanje kamena s ramena, povlačenje konopca, skok u dalj, puzanje uz drvo i drugim sportskom disciplinama podsjetimo na djetinjstvo i doprinesemo očuvanju naše tradicije“, rekao je Željić.
On je naglasio da sve velike i prave manifestacije kod Srba počinju vjerskom službom, a crkva u kojoj je počelo druženje je parohijska i okuplja mještane od Jablanice do Pucara.
Već drugu godinu za redom svoje učešće na ovom druženju daje i mješoviti hor Srpsko-pjevačkog društva „Višnjić“, koji je pjevao na jutarnjem bogosluženju.
„Drago nam je da možemo da učestvujemo na ovakvim događajima, pogotovo kada je riječ o našim selima koje treba održati „živima“. Crkva treba da zbliži ljude, a mi da i u budućnosti promovišemo ovakve manifestacije“, rekao Ćibić.
Druženje u Sjeverovcima je trajalo do kasnih popodnevnih časova, a u kulturno-umjetničkom dijelu programa predstavili su se Ojkačka grupa „Srce Knešpolja“ i Folklorna sekcija „Una“.
Medijski pokrovitelj bio je „Centar za informisanje i kulturu“.
