EPIDEMIJA ZAUŠNJAKA

dom zdr 19 11Danas je u Kozarskoj Dubici proglašena epidemija zaušnjaka.
Od pojave prvog slučaja 16.decembra 2011. do danas, u Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja ”Kozma i Damjan” zvanično je prijavljeno 16 oboljelih .

Uglavnom se radi o pacijentima mlađe životne dobi, oko 20 godina, a oboljelo je i jedno dijete uzrasta 5 godina, kazala je šef ove službe epidemiolog Borka Knežević i dodala da se oboljeli uglavnom liječe kod kuće uz nadzor porodičnog ljekara , kao i da je troje oboljelih završilo na bolničkom liječenju.
Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske od juna 2011.godine prijavljeno je 2.003 oboljelih.
Epidemiju zaušnjaka prijavile su regije Istočno Sarajevo i Trebinje, početkom januara Novi Grad , gdje je registrovano 39 oboljelih, a danas i Dom zdravlja u Kozarskoj Dubici sa 16 oboljelih.
Epidemija je nastala kao posljedica nemogućnosti nabavke vakcine u ratnom periodu, odnosno kao posljedica nevakcinisanja ili nepotpunog vakcinisanja vakcinom protiv morbila, rubeole i parotitisa , ističe se u saopštenju Institua za javno zdravstvo Republike Srpske.
Zaušnjaci su akutna, zarazna bolest, koja zahvata jednako i muškarce i žene, a najčešće se pojavljuje kod djece od pet do deset godina, ali može se pojaviti i kod odraslih osoba.
Period inkubacije traje od sedam do 15 dana, nekada i više,a nakon tog perioda pojavljuju se prvi simptomi bolesti ,kao što je povišena tjelesna temperature, mučnina , opšta slabost i drhtavica.
Neke od mogućih komplikacija zaušnjaka ponekad mogu prouzrokovati sterilitet i meningitis. Tokom liječenja pacijentima se preporučuje odmor u krevetu u toploj i prozračenoj prostoriji, te tekuća ili mekana hrana.Ukoliko ne dođe do komplikacija, pacijent je potpuno zdrav za 10 do 15 dana.