Inspektorat: Poslodavci da zaštite radnike koji rade na otvorenom

Inspektorat Republike Srpske apeluje na poslodavce da iskoriste mogućnost preraspodjele radnog vremena i na taj način zaštite radnike koji rade na otvorenom, izloženi suncu i visokoj temperaturi.

– Rad na otvorenom na visokim temperaturama može dovesti do pada koncentracije, čime se povećava rizik od povređivanja radnika, apelujemo na poslodavce da iskoriste mogućnost preraspodjele radnog vremena – navode iz Inspektorata.

Kako je pojašnjeno, poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primijeniti niz organizacionih mjera kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih.

– Mjere kao što su rotacija poslova, izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana /od 11.00 do 15 časova/, češće pauze uz obezbeđivanje velikih količina tečnosti, organizovanje rada u smjenama ili uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova i slično, značajno doprinose smanjenju rizika – navodi se u saopštenju.

U Inspektoratu navode da bezbjedno radno mjesto treba da bude prioritet poslodavaca i radnika, te naglašavaju da dobra zaštita na radu povećava produktivnost, a samim tim i konkurentnost poslodavca, te doprinosi ostvarivanju poslovnih planova i ciljeva.

– Život, zdravlje i očuvanje radnih sposobnosti radnika, vrijednosti su od posebnog interesa koje direktno utiču na privredni razvoj cijelog društva. Neophodno je kontinuirano raditi na prepoznavanju i sprečavanju rizika koji se mogu javiti na radu – ističu u Inspektoratu Republike Srpske.

RTRS/M.B.