MANJE PRVAČIĆA U ŠKOLAMA
“Trend opadanja broja učenika koji se upisuju na nastavu , kao i manji ukupan broj osnovaca u Srpskoj , govore da je pitanje demografske politike pitanje kojim bi se svi trebali baviti , te da to treba biti opredjeljenje u svim strateškim dokumentima Srpske “, kazao je , prilikom nedavnog boravka u Kozarskoj Dubici Anton Kasipović, ministar prosvjete i kulture.
Broj djece koja će iduće godine po prvi put sjesti u školske klupe u Kozarskoj Dubici takođe će biti znatno manji nego lani.Prema podacima koje smo juče dobili od nadležnih službi , u dubičkim osnovnim školama u prvi razred su upisana 163 mališana , što je znatno manje nego prošle godine.
U Osnovnu školu Vuk Karadžić upisan je 81 učenik , kazao je Jovo Biga, pedagog u ovoj školi , te dodao da je u područne škole u Medjedji upisano petoro djece , po troje u područnim školama Pucari i Kadin Jelovac, dok u školi u Demirovcu poslije niza godina nema đaka-prvaka.
Više prvačića je ove godine zabilježeno jedino u školi Sveti Sava gdje je upisano 59 mališana i formirana 3 odjeljenja, potvrdio je Zlatko Gvozden, pedagog u ovoj školi. U područnim školama u Slabinji formirano je jedno kombinovano odjeljenje sa 6 đaka, a u Komlencu dva odjeljenja sa po 7 učenika.
Božana Vukić , direktor Osnovne škole «Majka Knežopoljka» u Knežici kazala je da je broj djece koji je upisan u ovu školu znatno manji nego prošle godine. Upisano je 23-je djece, 14 u centralnu školu, 7 u područnu školu u Međuvođu, a 2-je u Čitluk.
