MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

gradina 1 27 01 2012Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, a ovaj dan ustanovila je 1. novembra 2005. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija. Na ovaj datum 1945. godine oslobođen je “Aušvic”, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi. Drugi svjetski rat odnio je više od šest miliona nedužnih žrtava – pripadnika jevrejskog naroda, koji su se našli na meti sistematskog istrebljenja nacističke Njemačke.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, na spomen-obilježju žrtvama ustaškog zločina genocida na grobnom polju “Topole” danas su vijence položile delegacije opštine Kozarska Dubica, SUBNOR-a, opštinske i republičke Boračke oranizacije.

“Opština Kozarska Dubica u Drugom svjetskom ratu izgubila je tada 53 odsto stanovništva, nema porodice u Potkozarju koja nije ostala bez nekoliko najbližih članova” podsjetio je načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz.

«Raduje nas činjenica da je Vlada Srpske pokrenula program uređenja Spomen-područja “Donja Gradina”, jer na taj način istina o stradanju naroda na ovom području moći će da ode u svijet”, istakao je Jauz i poručio da je potrebno učiniti sve da se ne zaboravi tragična sudbina svih nedužno stradalih i stravični zločini koje je počinila NDH u Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz rekao je da je Donja Gradina jedno od najvećih stratišta 20-tog vijeka, gdje su učinjeni najmasovniji i najmonstruozniji zločini, a najveći broj žrtava je iz reda srpskog naroda. «Svijet joj uvijek ne zna pravu istinu o svim zločinima počinjenim ovdje», kazao je Ćurguz.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta podsjeća nas  da  nikada ne smijemo zaboraviti šta se desilo u Drugom svjetskom ratu i da se takva tragedija više ne smije ponoviti čovječanstvu.