MLADE DUBIČKE RUKOMETAŠICE PRVAKINJE BIH

rukomet sportske igre mladihJoš jednom se pokazalo da je Kozarska Dubica grad rukometa, talentovanih rukometaša i rukometašica.
Naime, najmlađi članovi Ženskog rukometnog kluba “Knežopoljka”, djevojčice 2000-to godište i mlađe postale su prvakinje BiH, pošto su ubjedljivim pobjedama od 7:1 protiv Rukometnog kluba “Evoxi”iz Goražda i  11:6 protiv Hrvatskog rukometnog kluba “Kosača” iz Mostara  osvojile turnir koji je održan u Sarajevu u okviru „Sportskih igara mladih“.
Ovim povodom juče im je ispred Sportske dvorane priređen doček kakav i dolikuje mladim šampionkama, a dočekali si ih ponosni roditelji, prijatelji i ljubitelji rukometa.

rukomet docek2Dubičke rukometašice i rukometaši  su se plasirali na ovaj turnir zahvaljujući osvojenom prvom mjestu  na kvalifikacijama u Bihaću.
Prve „Sportske igre mladih“ održane su 1996. godine, a glavni cilj ove manifestacije je da se omogući svim osnovcima i srednjoškolcima sudjelovanje u organizovanim sportskim takmičenjima i drugim besplatnim aktivnostima tokom ljeta, a s vremenom je izrasla u najveći amaterski sportski događaj u ovom dijelu Evrope.Smještaj, prevoz, bazene, obilazak grada, učešće na finalnom turniru i ostale sadržaje finansirao je domaćin.
Kao osvajači finalnog turnira, Dubičanke  su stekle pravo na mini ljetovanje u Splitu, gdje će se održati finale Balkana, te će kao predstavnice BiH, odmjeriti snage sa ekipama iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i ostalih zemalja u okruženju.
rukomet sportske igre mladih2Iako škola rukometa u Dubici postoji tek dvije  godine, djevojčice su napravile veliki napredak i već iza sebe imaju odličan niz rezultata, a za sve to je, kako one kažu, zaslužan jak kolektiv i prijateljstvo koje vlada među igračicama. Naporono su trenirale cijelo ljeto, uprkos visokim temperaturama, a medalja sa ovog takmičenja je dokaz da se trud isplatio.
„Ovo je po prvi put da smo išli na turnir koji se održava više od jednog dana i znam da će djeci ovo trodnevno druženje ostati u lijepom sjećanju“, rekao je trener djevojčica Vladimir Suvajac, te je dodao da je ponosan ostvarenim rezultatom i ponašanjem djece, jer su bili odlični, kako na terenu, tako i izvan njega.

Pored djevojčica, u istoj uzrasnoj kategoriji na turniru su učestvovali i dječaci Rukometnog kluba „Partizan“.
Oni su u konkurenciji od 5 ekipa izgubili od Rukometnog kluba “Gradačac” rezulatom 15:3 i od Rukometnog kluba “Maglaj” 12:11 i na kraju zauzeli 5.mjesto.
Trener muške ekipe Boris Suvajac je rekao da su dječaci dobro odigrali ako se uzme u obzir da je ovo prvi zvanični nastup ekipe 2000-to godiste u velikom rukometu, pa nas ne iznenađuje ovakav rezultat.
Nakon trodnevne avanture u Sarajevu, mali  rukometaši i rukometašice baš i nemaju vremena za odmor. Već jutros su dječaci otputovali
na turnir „Ždralov kup“ u hrvatskom gradu Daruvar, a djevojčice u srijedu 24. avgusta putuju u Split.