OBILJEŽAVANJE SVETE PETKE
Pravoslavni vjernici danas proslavljaju praznik Prepodobne majke Paraskeve, u narodu poznatije kao Svete Petke, kojim crkva čini pomen na dan kada je ova svetiteljka okončala ovozemaljski život.Sveta Petka tradicionalno se proslavlja i u Kozarskoj Dubici, nizom crkvenih svečanosti.
Sinoć je,uoči praznika, u hramu koji nosi ime ove svetiteljke, održano večernje bogosluženje i sveta tajna jeleosvećenja. Ovu tajnu služi sedam sveštenika, osvećuje se ulje kojim se na kraju službe vrši pomazanje svih prisutnih krštenih vjernika.Sveta tajna jeleosvećenja služi se po potrebi i ne u svim pravoslavnim hramovima, kazao je sveštenik Stanko Laketić.
Proslava praznika Svete Petke nastavljena je danas u oba gradska hrama najprije svetim liturgijama, u crkvi Svetih apostala Petra i Pavla u 9h, a u 9.30h u crkvi Svete Petke.

Nakon toga, održana je tradiconalna litija, koja se u Kozarskoj Dubici organizuje od 1994. godine, podsjetio je paroh dubički, protojerej stavrofor Gojko Slijepčević, i dodao da je litija nešto što naš narod duhovno okuplja i sjedinjuje.
U dostojanstvenoj atmosferi, svečana povorka prošla je glavnim gradskim ulicama, nakon čega su vjernici prisustvovali osvećenju slavskog kolača i koljiva u crkvi Svete Petke koja danas obilježava ihramovnu slavu. Kumovi ovogodišnje hramovne slave bili su članovi porodice Nikoletić, Nenad, Aleksandar i Nada.