OBILJEŽEN DAN MEDICINSKIH SESTARA
„Zajedno sa našim građanima obilježavamo ovaj datum, besplatno mjerimo pritisak i šećer u krvi, te dajemo savjete i zdravoj ishrani i ponašanju tokom predstojećih ljetnih vrućina. Odziv je odličan ,a za dva sata imali smo čak 96 pregleda, s tim da je većina naših sugrađana imala dobar nalaz šećera u krvi i zadovoljavajući krvni pritisak, „ kazala je Dragica Mirosav, glavna medicinska sestra u Domu zdravlja „Kozma i Damjan“.
Ona je dodala da poziv medicinskih sestara nije dovoljno cijenjen, te da sestre imaju sve manje vremena za pacijente , a više za administrativne poslove i papire. Dom zdravlja Kozma i damjan ima oko 50 medicinskih sestara , zajedno sa laborantima , RTG tehničarima i fizioterapeutima , pa u suštini medicinskih sestara ima 30-tak, istakla je Mirosav i dodala da je to mali broj , s obzirom na to da Dom zdravlja ima 16 timova medicijne i teško je organizovati posao i zadovoljiti potrebe pacijenata. 

Sestrinstvo je poziv koji zahtijeva čovječnost i predanost pozivu koji nije ni dobro plaćen, ni statusno visok, potvrdili su u Udruženju medicinskih sestara RS. Medicinske sestre imaju važnu ulogu u rješavanju zdravstvenih problema, i ova profesija je od vitalnog značaja za zaštitu i poboljšanje zdravlja.U svijetu se 12. maj slavi kao Dan medicinskih sestara i tehničara.
Međunarodna sestrinska asocijacija ovogodišnji dan medicinskih sestara obilježava pod motom: “Medicinske sestre: snaga koja nosi promjene. Zdravstvena njega efikasna, djelotvorna, isplativa”.
Međunarodna sestrinska asocijacija ovogodišnji dan medicinskih sestara obilježava pod motom: “Medicinske sestre: snaga koja nosi promjene. Zdravstvena njega efikasna, djelotvorna, isplativa”.
