OBILJEŽEN MITROVDAN-SLAVA BORAČKE ORGANIZACIJE

mitrovdan 2011aBoračka organizacija Republike Srpske danas je proslavila Svetog velikomučenika Dimitrija – Mitrovdan. Krsna slava obilježena je i u opštinskoj organizaciji u Kozarskoj Dubici.
U Spomen-hramu Svete Petke paroh dubički Gojko Slijepčević i sveštenik Stanko Laketić služili su svetu liturgiju i parastos za poginule u otadžbinskom ratu, a ispred spomen – ploča sa imenima poginulih borca položeni su vijenci.

«Slavu Mitrovdan Boračka organizacije Srpske ustanovila je 1993. godine. Ovo je prilika da se  8. novembra svake godine prisjetimo  poginulih boraca iz odbrambeno-otadžbinskog rata, evociramo uspomene  i pomolimo  se za pokoj njihovih duša jer su oni dali najveći doprinos za stvaranje Republike Srpske», rekao je predsjednik opštinske Boračke organizacije Dušan Drljić.
Govoreći o položaju boraca danas, Drljić je rekao da se ne možemo pohvaliti da borci uživaju neke plodove stvaranja Republike Srpske u onom obimu u kojem bi trebali, ali da će se blagi pomak dogoditi  stupanjem na snagu Zakona o pravima boraca i Zakona o PIO.
Obilježavanje krsne slave Boračke organizacije nastavljeno je slavskim obredom i lomljenjem slavskog kolača u prostorijama parohijskog doma.
Osim predstavnika Boračke organizacije, porodica poginulih boraca  i drugih boračkih kategorija, slavi su prisustvovali predstavnici političkog i javnog života opštine, te drugi gosti.
Centralna svečanost povodom Mitrovdana – krsne slave Boračke organizacije Republike Srpske održana je u  Loparama u prisustvu visokih zvaničnika Srpske.