OBILJEŽEN USTANAK U MILIĆA GAJU
Tradicionalnim zborom u Milića Gaju juče je obilježena 70. godišnjica od podizanja ustanka protiv fašizma u BiH u Drugom svjetskom ratu. Centralnoj manifestaciji su kao i ranijih godina prisustvovali borci narodno-oslobodilačkog rata, njihovi potomci i poštovaoci, a među njima i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Obraćajući se prisutnima Dodik je rekao da je ponosan što pripada srpskom narodu koji ima veliku slobodarsku tradiciju, koji je najvećim dijelom nosio antifašističku borbu u bivšoj Jugoslaviji i zbog toga ne može biti zločinački i genocidan.
Prisutnima se u ime domaćina obratio načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz, koji je i ovog puta istakao nemjerljiv doprinos ove opštine u anatifašističkoj borbi u kojoj je izgubila 53 odsto prijeratnog stanovništva.Ustanak u knešpoljskom kraju 27.jula 1941.godine počeo je napadom na žandarmerijsku stanicu u Knežici, a kao učesnik o tome svjedoči 85-ogodišnji Sreto Madžar, predsjednik SUBNOR-a opštine Kozarska Dubica i nosilac Partizanske spomenice 1941.-e.
Madžar se osvrnuo na teške ratne dane i ustanak koji je, kako reče, bio dobro organizovan i sinhronizovan sa ustancima u drugim bivšim jugoslovenskim republikama,a počeo u Potkozarju formiranjem partizanskog odreda pod komandom narodnog heroja doktora Mladena Stojanovića.
Zvaničnici i brojne delegacije su juče položili cvijeće na partizanskom spomen groblju u Knežici.
Cvijeće su položili i žrtvama se poklonili predstavnici SUBNOR-a, izaslanik predsjednika RS Draško Milinović, delegacija Vlade, republičkog parlamenta, opštine Kozarska Dubica, BORS-a, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida, te drugi.
Opština Kozarska Dubica i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova u Vladi Republike Srpske su bili organizatori obilježavanja 70. godišnjice ustanka protiv fašizma u BiH u Drugom svjetskom ratu u Milića Gaju, a u kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupili su članovi Dramskog studija „Artist“ i Etno-grupa „Moštanica“.
