OBILJEŽEN USTANAK U MILIĆA GAJU

milica gaj 2011Tradicionalnim zborom u Milića Gaju juče je obilježena 70. godišnjica od podizanja ustanka protiv fašizma u BiH u Drugom svjetskom ratu. Centralnoj manifestaciji su kao i ranijih godina prisustvovali borci narodno-oslobodilačkog rata, njihovi potomci i poštovaoci, a među njima i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

milica gaj dodik 2011Obraćajući se prisutnima Dodik je rekao da je ponosan što pripada srpskom narodu koji ima veliku slobodarsku tradiciju, koji je najvećim dijelom nosio antifašističku borbu u bivšoj Jugoslaviji i zbog toga ne može biti zločinački i genocidan.

milica gaj nino 2011Prisutnima se u ime domaćina obratio načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz, koji je i ovog puta istakao nemjerljiv doprinos ove opštine u anatifašističkoj borbi u kojoj je izgubila 53 odsto prijeratnog stanovništva.
Ustanak u knešpoljskom kraju 27.jula 1941.godine počeo je napadom na žandarmerijsku stanicu u Knežici, a kao učesnik o tome svjedoči 85-ogodišnji Sreto Madžar, predsjednik SUBNOR-a opštine Kozarska Dubica i nosilac Partizanske spomenice 1941.-e.
Madžar se osvrnuo na teške ratne dane i ustanak koji je, kako reče, bio dobro organizovan i sinhronizovan sa ustancima u drugim bivšim jugoslovenskim republikama,a počeo u Potkozarju formiranjem partizanskog odreda pod komandom narodnog heroja doktora Mladena Stojanovića.
Zvaničnici i brojne delegacije su juče položili cvijeće na partizanskom spomen groblju u Knežici.
Cvijeće su položili i žrtvama se poklonili predstavnici SUBNOR-a, izaslanik predsjednika RS Draško Milinović, delegacija Vlade, republičkog parlamenta, opštine Kozarska Dubica, BORS-a, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida, te drugi.
Opština Kozarska Dubica i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova u Vladi Republike Srpske su bili organizatori obilježavanja 70. godišnjice ustanka protiv fašizma u BiH u Drugom svjetskom ratu u Milića Gaju, a u kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupili su članovi Dramskog studija „Artist“ i Etno-grupa „Moštanica“.