UREĐENJE SPOMEN PODRUČJA DONJA GRADINA

Tokom februara mjeseca u našoj opštini započeće javna rasprava o Nacrtu Regulacionog plana Spomen područja Donja Gradina, koji je usvojen na sjednici Skupštine opštine 28.decembra prošle godine.

gradina 2 31 10 2011«Nakon te sjednice nosilac izrade plana, preduzeće «AD Projekt» iz Banjaluke, radio je na korekciji onih dijelova na koji su se odnosile prijedbe iznesene na sjednici skupštine , kao i na primjedbe od strane resornih ministarstava  Vlade RS» kazao je Miloš Ćibić, načelnik Odjeljenja za urbanizam i stambeno-komunalne poslove.
On je dodao da će tokom sutrašnjeg dana u Skupštinu opštine  biti proslijeđen  Nacrt regulacionog plana Spomen-područja Donja Gradina koji će biti izložen građanima na uvid. Nakon toga u našoj opštini biće organizovana javna rasprava o ovom dokumentu koja će trajati mjesec dana.
Ćibić je kazao da je regulacionim planom previđena revitalizacija postojećih objekata u Donjoj Gradini, kao i izgradnja novih sadržaja koji će Donjoj Gradini dati obilježja memorijalnog centra.
Izgradiće se objekat sa salama za predavanja i konferencije o stradanjima u logoru Jasenovac, zatim spomen-obilježje žrtvama ustaškog zočina genocida, kao i vjerski objekti onih naroda koji su stradali u jasenovačkim logorima, istakao je Ćibić.
Regulacionim planom predviđena je izgradnja i novog puta prema spomen-području, čime bi se izbjegla sadašnja saobraćajnica u blizini graničnog prelaza.
Za uređenje Spomen područja u Donjoj Gradini Vlada RS je izdvojila pet miliona maraka. Kada se kompetiraju sadržaji, kojih sada nema u ovom kompleksu , Spomen područje će konačno biti tretirano onako kako zaslužuje u istorijskom i kulturnom smislu.