UREĐENJE SPOMEN PODRUČJA DONJA GRADINA
Tokom februara mjeseca u našoj opštini započeće javna rasprava o Nacrtu Regulacionog plana Spomen područja Donja Gradina, koji je usvojen na sjednici Skupštine opštine 28.decembra prošle godine.
«Nakon te sjednice nosilac izrade plana, preduzeće «AD Projekt» iz Banjaluke, radio je na korekciji onih dijelova na koji su se odnosile prijedbe iznesene na sjednici skupštine , kao i na primjedbe od strane resornih ministarstava Vlade RS» kazao je Miloš Ćibić, načelnik Odjeljenja za urbanizam i stambeno-komunalne poslove.On je dodao da će tokom sutrašnjeg dana u Skupštinu opštine biti proslijeđen Nacrt regulacionog plana Spomen-područja Donja Gradina koji će biti izložen građanima na uvid. Nakon toga u našoj opštini biće organizovana javna rasprava o ovom dokumentu koja će trajati mjesec dana.
Ćibić je kazao da je regulacionim planom previđena revitalizacija postojećih objekata u Donjoj Gradini, kao i izgradnja novih sadržaja koji će Donjoj Gradini dati obilježja memorijalnog centra.
Izgradiće se objekat sa salama za predavanja i konferencije o stradanjima u logoru Jasenovac, zatim spomen-obilježje žrtvama ustaškog zočina genocida, kao i vjerski objekti onih naroda koji su stradali u jasenovačkim logorima, istakao je Ćibić.
Regulacionim planom predviđena je izgradnja i novog puta prema spomen-području, čime bi se izbjegla sadašnja saobraćajnica u blizini graničnog prelaza.
Za uređenje Spomen područja u Donjoj Gradini Vlada RS je izdvojila pet miliona maraka. Kada se kompetiraju sadržaji, kojih sada nema u ovom kompleksu , Spomen područje će konačno biti tretirano onako kako zaslužuje u istorijskom i kulturnom smislu.
