ZAVRŠENI KONZERVATORSKO-RESTAURATORSKI RADOVI NA “TOPOLI UŽASA”

Povodom završetka radova na restauraciji “Topole užasa” Donju Gradinu je posjetio ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović. On je kazao da je zaštita topole dug prema istoriji , te da je zadovoljan što je ovaj posao priveden kraju. Projekat je koštao 50 hiljada maraka , a radovi su trajali punih pet sedmica.
„Godinama se govori o “Topoli užasa” kao spomeniku zvjerstva koje se događalo na ovim prostorima i ona je godinama propadala. `Topola užasa` je praktično pala 1978. godine i godinama ležala na zemlji, te smo se zbog odlučili da idemo u konzervaciju i restauraciju tog spomenika“, rekao je Kasipović.
On je dodao da je ponosan na ovaj posao koji su izvršili stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, te ocijenio da je napravljeno referentno djelo, gotovo bez premca u svijetu, koje će poslužiti i za naučne radove.
Kasipović je izrazio uvjerenje da će tokom ove godine početi radovi na izgradnji memorijalnog centra Spomen-područja Donja Gradina, te da će u naredna dva mjeseca kod “Topole užasa” biti izgrađen amfiteatar, rasvjeta i video-nadzor, kako bi se zaštitilo do sada učinjeno.
Konzarvator i restaurator Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Milica Kotur izjavila je da je izvršenim konzervatorsko-restauratorskim radovima praktično spašena “Topola užasa”, koja je bila u jako lošem stanju i na njoj su urađene velike intervencije.
Nino Jauz načelnik opštine Kozarska Dubica rekao je da istina o Donjoj Gradini i Jasenovcu konačno mora prijeći granice potkozarskih opština i RS i biti prezenzovana u svijetu pomoću živih dokaza  kakva je i “Topola užasa”, koja svjedoči o zvjerstvima koja su se desila na ovom mjestu.