OBILJEŽENA GODIŠNJICA ODBRANE ZAPADNOKRAJIŠKIH OPŠTINA
Služenjem parastosa poginulim civilima i vojnicima i osveštanjem novopostavljenog Spomen-krsta na obali rijeke Une, u Kozarskoj Dubici je obilježena 16.godišnjica odbrane zapadnokrajiških opština Republike Srpske, Kozarske Dubice, Kostajnice i Novog Grada, od hrvatske agresije 18. i 19. septembra 1995.godine.
Na centralnoj manifestaciji obilježavanja Odbrane zapadnokrajiških opština od hrvatske agresije prisustvovalo je više stotina Dubičana i gostiju, a osim rodbine, prijatelja i saboraca poginulih vojnika i civila, komemoraciji je prisustvovao Petar Đokić, minister rada i boračko-invalidske zaštite, Pantelija Ćurguz, predsjednik Boračke organizacije RS, predstavnici lokalne vlasti, kao i drugi gosti iz susjednih i drugih opština.
Nakon parastosa na spomen krst su vijence položili prisutni republički i opštinski zvaničnici, predstavnici boračkih udruženja, političkih partija i delegacije drugih organizacija i udruženja.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da je na teritoriji zapadnokrajiških opština u septembru 1995. godine snažnim sadejstvom naroda, njegove vojske i policije odbranjena zapadna granica RS, te da je na taj način odbranjena i Srpska od agresije Republike Hrvatske, odnosno njenih regularnih vojnih snaga.
Predsjedik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz, koji je u septembru 1995. godine bio komadant odbrane Kozarske Dubice, podsjetio je da je vojna akcija regularne Hrvatske vojske združene sa pripadnicima takozvane Armije BiH i uz podršku SAD i međunarodne zajednice, nosila tajni kodni naziv “Drina 95” jer je za cilj imala potpuno uništenje RS i izlazak na rijeku Drinu.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz rekao je da Kozarska Dubica ili neka od drugih opština pojedinačno ne može da pokrene tužbu pred međunarodnim sudom, ali da će opštine zapadnog dijela RS na koje je u jesen 1995. izvršena agresija, zajedno nastojati da na dnevni red dođe sudsko procesuiranje počinjenih zločina.
Prema podacima vladinog Centra za istraživanje ratnih zločina, u agresiji Vojske Hrvatske 18. i 19. septembra 1995. godine na području zapadnokrajiških opština RS, odnosno na teritoriji opština Kozarska Dubica, Novi Grad i Kostajnica, ubijena su 104 civila i vojnika, od kojih 54 civila, 44 vojnika i šest pripadnika MUP-a RS.
U toku borbenih dejstava bilo je zarobljeno šest civila i tri vojnika, a agresorska vojska žrtve je ubijala na izuzetno brutalan način civili i vojnici su masakrirani, klani, davljeni žicom i živi spaljivani.
Posebnu brutalnost u ubijanju civilnog stanovništva i vojnika iskazali su pripadnici specijalne jedninice Hrvatske vojske – “Crne mambe”.
Tokom dvodnevne hrvatske agresije samo u Kozarskoj Dubici su od dejstva artiljerije i u neposrednim borbama na području grada poginula 44 lica, 32 pripadnika Dubičke brigade Vojske RS i 12 civila koji su se zatekli na putu uz reku Unu.
Naselja i gradovi su pretrpjeli velika razaranja i štete, a prema podacima opštinskih komisija o procjeni materijalne štete u Novom Gradu ona iznosi 83,3 miliona maraka, u Kostajnici 40 miliona, a u Kozarskoj Dubici 50,4 miliona maraka.
Za zločine počinjene u agresiji hrvatske vojske na zapadnokrajiške opštine RS niko nikada nije odgovarao.
