“MLADOST” UGOSTILA”MOSLAVINU”

medjedjaIgra i pjesma su uvijek spajali ljude, tako je bilo i tako će biti.
Iako su trebale da proteknu gotovo tri decenije,vrijeme za obnavljanje prijateljskih veza između  dva sela- Međeđe u Kozarskoj Dubici i Republici Srpskoj ,te Rogože u Garešnici i Republici Hrvatskoj- ponovo je došlo ,a kako drugačije nego kroz saradnju kulturno-umjetničkih društava.

Prije tri mjeseca članovi  Kulturno-umjetničkog društva „Mladost“iz Međeđe gostovali su u Rogoži,a sada je došlo vrijeme da im uzvratimo gostoprimstvo,kazao je predsjednik Skupštine ovog KUD-a Radovan Jerić i dodao da će prijateljski odnosi sa mještanima Rogože, prvi put uspostavljeni sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka, biti nastavljeni.
Za ponovno druženje mještana ovih sela inicijativa je potekla iz Rogože, rekao je Nikola Radošević potpredsjednik Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, pododbora Garešnica u okviru kojeg i djeluje Kulturno-umjetničko društvo“Moslavina“.
Da će saradnja između kulturno-umjetničkih društava iz Međeđe i Rogože biti nastavljena obećao je i Zoran Blanuša predsjednik i voditelj „Moslavine“,kulturno –umjetničkog društva koje okuplja stotinjak članova, a među njima i 40 u folklornoj sekciji, koji su se sinoć mještanima Međeđe predstavili srbijanskim i moslavačkim igrama.
U kulturnom-umjetničkom programu, koji je uslijedio nakon prezentacije sportskih aktivnosti, nastupili su i domaćini, folklorna grupa KUD-a „Mladost“,koje je svoj rad ponovno aktiviralo prije tri godine.
U ovom relativno kratkom periodu nastupali su na svim značajnijim manifestacijama u Kozarskoj Dubici, iza njih su gostovanja i uspjesi na smotrama folklora u Rogoži, Zvorniku , Kotor Varošu, a zahvaljujući pozivu Srpske pravoslavne crkve iz Los Anđelesa pripremaju se i za gostovanje u Americi u februaru naredne godine na „Kolofestu“.
Folklorna grupa Kulturno-umjetničkog društva „Mladost“ broji 50-ak članova uzrasta od 4 do 20 godina, a u okviru društva planiraju formirati i ojkačku grupu.