OBILJEŽEN VELIKI PETAK
Juče su Dubičani , pravoslavni vjernici obilježili Veliki petak, za vjernike dan velike tuge, jer je na ovaj dan Gospod Isus Hrist osuđen i pogubljen.U hramu svetih apostola Petra i Pavla protojerej stavrofor Gojko Slijepčević , arhijerejski namjesnik pounski služio je večernje bogosluženje, a službe su služene i u drugim hramovima u opštini.
Veliki petak je dan kada je Hristos , osuđen od istog onog naroda koji ga je sa oduševljenjem dočekao, razapet na krst i krunisan trnovim vijencem,koji je umirući molio za spasenje onih koji su ga osudili.
Zato je to dan tišine u svim hrišćanskim hramovima , dan kada zvona ne zvone i kada se plaštanica izlaže na posebno ukrašen sto ispred oltara, mjesto koje predstavlja Hristov grob, gdje je vjernici cjelivaju.
Iako se svečanosti u povodu Vaskrsa održavaju tokom cijele sedmice,koja se zove Velika Nedjelja, posebno svečano biće sutra , na sam dan Vaskrsa.
Tog dana jutarnja bogosluženja,u oba gradska hrama,počinju u pet časova.
Na vaskršnje jutrenje zvone sva crkvena zvona. Sveštenik sa krstom, svijećom i kadionicom pjeva tropar Vaskrsa. Otvaraju se dveri i vjernici ulaze u hram gdje je uklonjen Hristov grob. Nastavlja se uskršnje jutrenje poslije čega slijedi uskršnja liturgija.
Na kraju liturgije svi vjernici se pozdravljaju riječima Hristos Vaskrse i potvrđuju svoju vjeru sa – Vaistinu Vaskrse.
