POTPISAN PROTOKOL O SARADNJI

protokol centar za soc radFunkcionalna integracija zdravstvenog i socijalnog sektora, unapređenje tretmana lica sa mentalnim poremećajima kroz rano otkrivanje, hitnu intervenciju, liječenje i rehabilitaciju, kao i zaštita od neposredne opasnosti prema drugim licima i imovini ciljevi su zajedničkog rada Centra za socijalni rad, Doma zdravlja i Policijske stanice,zvanično definisanog kroz Protokol o saradnji.

Protokol su juče u Domu zdravlja „Kozma i Damjan“ potpisali direktor ove zdravstvene ustanove Radenko Reljić, komandir Policijske stanice Kozarska Dubica Dragoslav Tubić i Branko Arnaut direktor Centra za socijalni rad, ustanove iz koje je i potekla ideja o definisanju obaveza i odgovornosti ovih institucija na prevenciji i rješavanju posljedica nasilničkog ponašanja lica sa mentalnim poremećajima i ovisnika.

Ovo je formalno-pravni dokument kojim potvrđujemo i nastavljamo dosadašnju saradnju  s ciljem blagovremenog i preventivnog djelovanja, kazao je Arnaut i naglasio da je veoma bitno naglasiti da su ove ustanove u svako doba na raspolaganju građanima.

Naš cilj nije kažnjavanje počinilaca prekršajnih i krivičnih djela, već prevashodno njihovo sprečavanje, otkrivanje i eliminisanje uzroka takvog ponašanja,rekao je direktor Centra za socijalni rad Branko Arnaut i dodao da će u cilju ponovnog zaživljavanja vaspitne uloge škola ova saradnja biti proširena i na obrazovne ustanove.

Podaci iz zdravstvenih, socijalnih i policijskih ustanova jasno pokazuju da je nasilničko ponašanje u svim populacijama u porastu, nasilnika i žrtava ima u porodici i među maloljetnicima, a alkohol je osnovni uzrok.

Na prikupljanju podataka, njihovoj analizi i izradi prijedloga mjera u kontinuitetu će raditi tim  stručnjaka, a sve u cilju sprečavanja i suzbijanja nasilničkog ponašanja.