REPUBLIČKA UPRAVA CIVILNE ZAŠTITE OPŠTINI DONIRALA ČAMAC
U našoj opštini danas je boravio direktor Republičke uprave civilne zaštite Milimir Doder koji je na sastanku sa načelnikom opštine Ninom Jauzom razgovarao o aktuelnoj situaciji u oblasti civilne zaštite u Kozarskoj Dubici, te o sanaciji šteta od prošlogodišnjih poplava.
Naime, prema procjenama komisija, šteta na stambenim objektima, infrastrukuturi i poljoprivrednim usjevima izazvana poplavama u našoj opštini iznosi više od 10 miliona maraka.
«Za sanaciju i popravljanje sistema za odbranu od poplava do sada je utrošeno milion i 200 hiljada maraka, pola sredstava doznačila je Vlada RS a pola opština. Očišćeni su pojedini obodni kanali i korita nekih rječica, sanirana je šteta na lokalnim putevima i najkritičnija klizišta, ljudima koji su imali štetu na poljoprivrednim usjevima otpisane su obaveze na osnovu regresiranog đubriva i goriva, ali najveći dio posla biće finansiran iz kredita Evropske investicione banke», naglasio je načelnik Jauz.
«Poplave širom Srpske načinile su štetu od 140 miliona maraka, međutim, nepogode tog inteziteta sigurno se neće dugo ponoviti. Poslije toga je mnogo učinjeno, a najvažnije je ulagati u preventivu», zaključio je Doder i najavio da se ovih dana preuzima višak opreme Oružanih snaga BiH-a, koja će biti podjeljena lokalnim zajednicama među kojima je u naša opština.
Rukovodstvo Republičke uprave civilne zaštite u Kozarsku Dubici danas je došlo sa poklonom, riječnim motornim čamcem kojeg je šef opštinskog Odsjeka Civilne zaštite Đuro Trubarac uručio starješini dubičkih vatrogasaca Milanu Zlokapi na korištenje.