VIDOVOVDAN U KOZARSKOJ DUBICI
To je dan kada ožive sjećanja na naše poginule drugove, kazao je Pero Šiljak borac 11.dubičke brigade i učesnik proboja koridora prije 23 godine.Za nas je Vidovdan svetinja , taj dan je završena agonija milion i po Srba Krajine i Republike Srpske, jer smo tada probili koridor života, rekao je Šiljak i istakao da je to bila bitka na bitkama koju borci nikada neće zaboraviti.
On je istakao da je Vidovdan dan sjećanja na poginule drugove i preživjelim učesnicima podsjećanje na obavezu da novim generacijama govore o junaštvu njihovih očeva, stričeva, ujaka.
Na obilježavanju krsne slave Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH kod Manastira Moštanica predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da “Vojska Republike Srpske nije otišla u istoriju.Ona je živa, među nama i u nama, jer je odraz i simbol slobode, koja je i danas naš osnovni cilj i težnja”, kazao je Dodik.
Dodik je naglasio da je Vojska Republike Srpske baštinila najbolje slobodarske vrijednosti srpskog naroda, te ratovala u skladu sa međunarodnim konvencijama, očuvala slobodu i teritoriju Srpske i stvorila uslove za politički dogovor.
“Proslavljaući ovu krsnu slavu, mi se i danas sjećamo svih boraca Vojske Republike Srpske, njenih komadanata, žrtava koje su pale i vojnika koji su poginuli časno braneći slobodu srpskog naroda i želje da Republika Srpska bude što jača i samostalnija”, rekao je Dodik novinarima.
Komandant Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH brigadir Nedeljko Kopuz izjavio je da puk, obilježavanjem Vidovdana – svoje krsne slave, pokazuje jedinstvo i opredijeljenost ka svijetlim tradicijama predaka. “Drago mi je da smo se okupili kod manastira Moštanica da zajedno proslavimo krsnu slavu Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka”, izjavio je Kopuz i podsjetio da puk proslavljaju krsnu slavu koju je Vojska Republike Srpske počela da slavi odmah po formiranju.
Čestitajući prisutnima i svim pripadnicima Vojske Republike Srpske, porodicama poginulih i ratnih vojnih invalida krsnu slavu, zamjenik ministra odbrane BiH za upravljenje resursima Boris Jerinić ukazao je na značaj što je svake godine pokrovitelj obilježavanja Vidovdana – krsne slave Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
“Moja radost je ogromna što sam na ovom mjestu vidio veliku duhovnu snagu ovog naroda i što vidim da ovaj narod ima sjajnu budućnost”, rekao je Episkop bihaćko-petrovački Atanasije koji je u manastiru Moštanica kod Kozarske Dubice služio liturgiju i parastos za sve stradale srpske vojnike od Kosovskoj boja do danas i slavski obred u okviru obilježavanja Vidovdana – krsne slave Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.Skupu u Moštanici prisustvovali su i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH parlamenta BiH Ognjen Tadić, predstavnici Vojske Srbije, Ruske Federacije, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milanko Mihajilica, te ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović.
Centralnoj pukovskoj svečanost povodom obilježavanja Vidovdana, krsne slave Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH u Moštanici prisustvovali su i predstavnici Opštine Kozarska Dubica, te više stotina dubičkih boraca, članova Opštinske boračke organizacije koja je već po tradiciji organizovala obilježavanje Vidovdana u Knežici.
Predsjednik Opštinske boračke organizacije Dragoljub Ćibić je rekao da su ove godine posebnu pažnju posvetili obilježavanju Vidovdana jer se navršava 20 godina od utemeljenja i stvaranja Republike Srpske. Prema njegovim riječima, u protekla dva dana obišli su sva grobna mjesta poginulih boraca na području opštine, poklonili se, položili ružu i zapalili svijeće u pomen na 224 poginula borca iz naše opštine.
“Oni su dali živote za opstanak svog naroda i njima najviše dugujemo”, izjavio je Ćibić
U Knežici na obilježavanju krsne slave Vojske Republike Srpske u organizaciji Opštinske boračke organizacije Kozarska Dubica bio je i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić koji je rekao da je Vidovdan simbol mnogih stradanja i važnih događaja u srpskoj istoriji.
On je u ime Boračke organizacije Republike Srpske čestitao Vidovdan svim borcima 11. dubičke brigade i narodu Dubice na ogromnom doprinosu u stvaranju Republike Srpske.
Načelnik opštine Mile Zlojutro je u Knežici istakao da je srpskom narodu i danas potrebno jedinstvo kakvo je iskazano tokom rata.Povodom obilježavanja Vidovdana, ispred spomen-obilježja poginulim borcima odbrambeno otadžbinskog rata u Knežici vijence su položili predstavnici lokalne vlasti, načelnik opštine Mile Zlojutro sa zamjenikom načelnika Draganom Jaćimovićem, predsjednikom Skupštine opštine Milovanom Barišićem, te predsjednik Boračke organizacije
Republike Srpske Milomir Savčić, delegacija opštinske Boračke organizacije, mjesne Boračke organizacije Knežica, članovi ravnogorskog prokreta, KUD-a “Knešpolje” i pojedinci.
Republike Srpske Milomir Savčić, delegacija opštinske Boračke organizacije, mjesne Boračke organizacije Knežica, članovi ravnogorskog prokreta, KUD-a “Knešpolje” i pojedinci. Parastos poginulim borcima odbrambeno-otadžinskog rata služio je paroh knežički Željko Jevđenić.


