LED UNIŠTIO VOĆE

Samo na području Vlaškovaca led je gotovo uništio ovogodišnji urod na oko 10 hektara, a ukoliko nešto i ostane biće u trećoj ili četvrtoj klasi, kaže Saša Trkulja koji u ovom selu ima oko 3 i po hektara pod intezivnim zasadima jabuke, kruške i šljive .
Naplatio nije ni štetu od leda iz prošle i pretprošle godine procijenjenu na oko 12o hiljada maraka, a sada zbraja novu.
U sličnoj situaciji je i Rajko Goga iz Vojskove kojem je jučerašnji led napravio gotovo stopostotnu štetu u zasadu jabuke.Zarade od hektara pod ovim voćem nije imao ni prošle godine, kada su od leda oštećeni plodovi završili u rakijskom kotlu.
Treća je godina kako trpimo štete od leda koje nam niko ne nadoknađuje, kaže Goga i izražava sumnju da će i ove biti nadoknađene.
Tačne razmjere štete u dubičkim voćnjacima od jučerašnjeg grada još nisu poznate, činjenica je da su velike i da su samo kap u prepunoj čaši problema sa kojima se poljoprivrednici susreću.Ono što im najteže pada jesu nova ulaganja, oštećeni zasadi voća traže hitnu zaštitu, nova prskanje – nova zaduženja , a sada je sigurno da ni već uloženo, neće biti nadoknađeno
Ono što ostane od uroda teško da će vratiti uložena sredstva, ali ako se stabla na vrijeme ne zaštite , prinosa neće biti ni naredne godine.
Ipak , štetu od jučeranjeg grada voćari treba da prijave u Odjeljenju za poljoprivredu.
